Karty plastikowe z lakierem selektywnym

Stosując technikę druku z pomocą lakieru selektywnego, można nadrukować na powierzchni karty niezwykle oryginalne i niekonwencjonalne rozwiązania graficzne. Elementy wykonane takim lakierem znacząco uszlachetniają wygląd kart, skutecznie wyróżniając je od standardowych kart.

Lakier selektywny to rodzaj powłoki nakładanej na wybrany obszar karty. Jest stosowany przede wszystkim w celu poprawy wyglądu karty, poprzez dodanie błyszczącego lub matowego wykończenia wybranych elementów projektu. W ten sposób tworzy się wyraźny kontrast i głębię w projekcie karty, czyniąc ją o wiele bardziej wizualnie atrakcyjną. Nadruki lakierem selektywnym wystepują w trzech rodzajach:

  • błyszczący płaski
  • błyszczący wypukły
  • matowy płaski

Wszystkie trzy rodzaje używa się w celach dekoracyjnych, jednak jeden z nich – błyszczący wypukły – ma również praktyczne zastosowanie, ponieważ jest wypukły i przez to wyraźnie wyczuwalny przy dotyku. Dzięki niemu można stworzyć karty z nadrukami dla osób niewidomych w alfabecie Braille’a. Warto wspomnieć, że mimo tego, że nadruki lakierem selektywnym znajdują się na laminacji, są doskonale zabezpieczone – utwardzone światłem ultrafioletowym.

karta plastikowa lakier wypukły  - logo
karta plastikowa lakier selektywny wypukły błyszczący  - liść

Karty z lakierem selektywnym wypukłym / płaskim – możliwości dekoracyjne

Nadruk lakierem wypukłym dostępny jest tylko w wersji błyszczącej, dlatego najlepiej prezentuje się na kartach plastikowych pokrytych laminacją matową, ponieważ wyraźnie widoczny jest wówczas kontrast między matowym tłem, a elementami wykonanymi lakierem wypukłym.

karta plastikowa lakier płaski na matowym tle
karta plastikowa lakier plaski błyszczący

W przeciwieństwie od lakieru wypukłego, elementy wykonane lakierem płaskim wygląda tak samo bez względu na ich wielkość. Lakierem płaskim można pokryć nawet większość powierzchni karty, tworząc wymyślne i oryginalne nadruki. Lakier płaski może być dwóch rodzajów: błyszczący płaski i matowy płaski. I dla podkreślenia kontrastu i efektu, zazwyczaj stosuje się je na odwrotnej laminacji:
– lakier matowy na błyszczącej laminacji.
– lakier błyszczący na matowej laminacji.

Lakier selektywny to bardzo popularny sposobów by ozdobić kartę i dodać jej ekskluzywnego wyglądu. Przeczytaj więcej o druku kart z lakierem selektywnym tutaj.
Jeśli już masz wstępny projekt kart wymagających lakierowanych znaków, zapraszamy do kontaktu, by skonsultować techniczne aspekty druku takich kart. Lub przejdź do formularza wyceny by przesłać podstawowe parametry twego zamówienia (nakład, kolorystykę, elementy personalizacji), i otrzymać przybliżony koszt wykonania takich kart.