hologram

opcja wykonania

opcja
wykonania

Karta plastikowa z hologramem

Karty plastikowe z hologramem

W kartach plastikowych hologram stosuje się go jako element zabezpieczający kartę przed próbą jej podrobienia, lub jako element dekoracyjny, podkreślający jej wyjątkowość.

Hologram – podstawy

Hologram to trójwymiarowy obraz powstały w wyniku nałożenia na siebie kilku warstw obrazów. Hologram może zawierać różne efekty, np.:

  • animację ruchu – hologram symulujący ruchu obrazu
  • mikrotekst – tekst niewidoczny nieuzbrojonym okiem, wysokość czcionki w mikrodruku to zwykle tylko 20-80 µm
  • efekt flip-flop – hologram zawiera dwa różne obrazy, widoczne po zmianie kąta obserwacji
  • efekt 2D/3D – obrazu o kilku płaszczyznach z zachowaniem wysokiej głębi ostrości
  • gradient
Niektóre z tych efektów można zobaczyć tylko przy użyciu szkła powiększającego, a nawet mikroskopu. Dzięki skomplikowanej technice produkcji hologramów, są one bardzo skuteczną metodą ochrony przed fałszerstwem. Hologram jest właściwie niepodrabialny, a próba usunięcia hologramu skutkuje jego zniszczeniem i pozostawia wyraźny ślad na produkcie.


Karty z hologramem

W przypadku kart plastikowych hologram pełni dwie funkcje:

  • jako element zabezpieczający kartę plastikową przed próbą fałszerstwa. Oryginalność karty plastikowej jest potwierdzona przymocowanym hologramem, którego podrobienie jest znacznie trudniejsze i kosztowniejsze niż druk samej karty plastikowej.
  • jako element dekoracyjny, podnoszący prestiż karty, np. klubowej lub karty VIP.
Hologramy na kartach plastikowych mogą występować jako naklejki samoprzylepne lub elementy na foliach metalizowanych, aplikowanych na kartę z użyciem technologii hot-stamping, metoda w skrócie określana jako hologram tłoczony na goraco.
karta z hologramem z formie naklejki

Hologram naklejka

Hologram w formie naklejki może być aplikowany maszynowo u nas w drukarni lub ręcznie przez klienta. Produkcja hologramów generalnie pozwala na dostarczenie ich w rolce lub arkuszach. Jeśli wolisz samodzielnie naklejać na kartach hologramy, dostarczymy Ci je w wybranej formie.


karta z wtopionym hologramem

Hologram tłoczony na gorąco

Hologram w technologii hot-stamping jest nakładany tylko maszynowo poprzez dociśnięcie matrycą folii holograficznej do powierzchni karty. Czynność wymaga dodatkowo odpowiedniej temperatury, aby hologram trwale wtopił się w laminat.

Wzór hologramu

Dla obu metod aplikacji istnieją standardowe wzory hologramu, dzięki czemu cena naklejki lub folii do hot-stampingu jest stosunkowo niska. Oczywiście jest możliwość zamówienia indywidualnego hologramu, natomiast wiąże się to z większymi kosztami, co jest nieopłacalne w przypadku małych nakladów.

Przykładowo hologram tłoczony z indywidualnym wzorem wymaga zamówienia minimum 10 000 m2, przy czym cena za jeden metr kwadratowy to kilka złotych. Dodatkowo dochodzi długi czas oczekiwania na produkcję takiej folii.

Podobnie jest z indywidualnymi hologramami w formie naklejki. W takim przypadku minimalne zamówienie to 20 000 sztuk. Czas realizacji hologramów jest również zwiększony o dodatkowych 5-6 tygodniu w związku z koniecznością oczekiwania na matrycę.


Hologram na tle standardowym czy na zamówienie?

Hologramy ze standardowym tłem są bardzo dobrym rozwiązaniem w szczególności, gdy potrzebujesz od 200 do kilku tysięcy kart. Na naklejce można dodatkowo nadrukować logo firmy, numerację, np. w kolorze srebrnym lub czarnym. Dzięki temu hologram staje się unikalny. Dla hologramów tłoczonych na gorąco można przygotować matrycę z indywidualnym logo. Należy jednak pamiętać, że takie logo nie będzie nadrukowane, ale „wykrojone” z tła folii holograficznej.
Jeśli nie jesteś pewnie jaki rodzaj hologramu wybrać, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Sprawdź również inne opcje zabezpieczenia kart – druk UV/IR.Opcje wykonania
Laminat kart plastikowych
Breloczki do odłamania
Grawerowanie laserowe
Miejsce na podpis
Otwory / dziurki
Zdrapka
Lakier wybiórczy błyszczący lub matowy
Hologram
Zapach (np. kawy)
Moduł zbliżeniowy
Druk widoczny w UV / IR
Podkłady metaliczne
hot-stamping
Kod kreskowy
Embossing (tłoczenie)
Materiał kolorowy
Nietypowe kształty i rozmiary
Materiał ekologiczny
Materiał przezroczysty
Pamięć chip
Pasek magnetyczny