lakier

opcja wykonania – wybiórczy

opcja
wykonania

Karty z lakierem wybiórczym

Zastosowanie lakieru wybiórczego na powierzchni karty tworzy niepowtarzalne i oryginalne możliwości graficzne. Elementy wykonanem lakierem uszlachetniają wygląd kart oraz są elementem wyróżniającym je od standardowych kart.


W naszej ofercie znajdziesz trzy rodzaje lakieru wybiórczego:

  • błyszczący wypukły
  • błyszczący płaski
  • matowy płaski
Wszystkie one spełniają opcję dekoracyjną, natomiast tylko jeden z nich może także mieć praktyczne zastosowanie. Co więcej, lakier, mimo iż znajduje się na laminacji, jest bardzo dobrze zabezpieczony (utwardzony światłem UV).


Lakier wypukły

Lakier wypukły występuje tylko w wersji błyszczącej, natomiast doskonale sprawdzi się na kartach plastikowych pokrytych laminacją matową gładką wraz z laminacją błyszczącą. Wizualnie lakier wypukły lepiej prezentuje się na powierzchni matowej, ponieważ widoczny jest wtedy kontrast pomiędzy tłem a elementami wyszczególnionymi wspomnianym lakierem.

Lakier podczas jego nakładania uzyskuje różną grubość. Uzależnione jest to od wielkości grafiki. Drobne elementy będą zawsze bardziej wypukłe niż elementy o większej powierzchni. Zdjęcia poniżej ilustruje tą różnicę:

karty plastikowe lakier wybiorczy - ilustracja wypukłości

karta plastikowa lakier wybiórczy
karta plastikowa lakier wybiórczy plaski błyszczący
Przykład karty z lakierem wypukłym
Sposób w jaki lakier wypukły prezentuje się na karcie, w dużej mierze zależy od projektu. Na załączonym przykładzie drobne napisy są wyraźnie wypukłe, lakier wyraźne odwzorował kształt liter. Natomiast sześciokąt jest płaski, jedynie jego krawędzie zostały uwypuklone. Sześciokąt jest dużym jednolitym elementem i dlatego zaaplikowany lakier wybiórczy zebrał się głównie przy krawędziach elementu.

Możliwości dekoracyjne
Lakier wypukły jest jedną z najczęściej wybieranych opcji dekoracji karty. Daje możliwość uzyskania „głębi” i trójwymiarowości wzoru nadrukowanego na kartę. Najlepszy efekt naniesieniem na kartę lakieru wybiórczego uzyskuje się w przypadku małych elementów jak np. logo lub wzór składający się z wielu małych elementów. Powyższe zdjęcie prezentuje kartę z wyczuwalną pod palcem strukturą liścia, uzyskaną przy pomocy lakieru wybiórczego.

Karty z myślą o osobach niewidomych
Oprócz efektu dekoracyjnego, lakier wypukły ma oczywistą ale w niektórych zastosowaniach bardzo ważną i zaletę – wypukłość. Dzięki temu można stworzyć karty plastikowe, z wypukłym tekstem w alfabecie Braille’a, umożliwiając osobom niewidomym odczyt informacji nadrukowanych na karcie. Wysokość znaku alfabetu Braille’a będzie wynosić 0,22 mm.karta plastikowa lakier wybiórczy plaski matowy
karta plastikowa lakier wybiórzy plaski błyszczący

Lakier płaski

W odróżnieniu od lakieru wypukłego, lakier płaski wygląda identycznie na wszelkiej wielkości elementach. Lakier płaski występuje w dwóch rodzajach – lakier błyszczący płaski i lakier matowy płaski. I dla podkreślenia kontrastu i uwypuklenia efekty, zazwyczaj stosuje się je na odwrotnej laminacji, czyli:
– lakier błyszczący na matowej laminacji,
– lakier matowy na błyszczącej laminacji.
Lakierem płaskim można pokryć nawet większość powierzchni karty, tworząc fantastyczne i unikalne wzory. Powyższe zdjęcia prezentują kartę z lakierem matowym płaskim (złota karta), a także karta pokryta lakierem błyszczącym płaskim (czarna karta ze wzorem).


Lakier wybiórczy – ograniczenia techniczne

Przy projektowaniu karty z lakierem wypukłym, należy pamiętać o kilku ograniczeniach technologicznych:

  • jeśli na karcie ma być personalizacja płaska (kod kreskowy, QR, numeracja), nie można stosować lakieru wypukłego po tej samej stronie,
  • lakier wybiórczy zwiększa grubość karty, co za tym idzie w pudełku mieści się mniej kart,
  • odległość między lakierem błyszczącym płaskim / matowym a personalizacją płaską nie może wynosić mniej niż 5 mm.
  • Należy również pamiętać o opisanym wyżej zachowaniu lakieru wypukłego przy pokrywaniu nim większych jednolitych powierzchni na karcie.


Lakier wybiórczy to bardzo efektowny sposób by uatrakcyjnić wygląd kart plastikowych. Skonsultuj się z naszym firmowym ekspertem by omówić zastosowanie techniki nanoszenia lakieru wypukłego na twojej karcie. Lub skorzystaj z formularza wyceny by poznać przybliżony koszt wykonania takich kart.

Opcje wykonania
Kod kreskowy
Pasek magnetyczny
Lakier wybiórczy błyszczący lub matowy
hot-stamping
Grawerowanie laserowe
Hologram
Druk widoczny w UV / IR
Materiał przezroczysty
Zdrapka
Materiał kolorowy
Materiał ekologiczny
Pamięć chip
Embossing (tłoczenie)
Miejsce na podpis
Moduł zbliżeniowy
Laminat kart plastikowych
Otwory / dziurki
Breloczki do odłamania
Podkłady metaliczne
Nietypowe kształty i rozmiary
Zapach (np. kawy)