przezroczysty

opcja wykonania – materiał

opcja
wykonania

Karta plastikowa przezroczysta

Karty plastikowe przezroczyste

Plastikowe karty przezroczyste drukowane są na przezroczystym PVC, który jest tak samo wytrzymały jak biały czy kolorowy materiał. Karty mogą być przezroczyste w całości lub częściowo, co pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne.

materiał przezroczysty na karty plastikowe

Materiał przezroczysty

Do druku kart plastikowych wykorzystuje się zazwyczaj białe arkusze PVC. Jednak obecnie istnieją również inne opcje podłoża do produkcji kart. Może to być materiał barwiony w masie, lub przeciwnie – materiał przezroczysty.

Przezroczysty PVC wykorzystywany jest najczęściej do druku przezroczystych wizytówek, które w efekcie stają się ekskluzywną reklamą firmy. Karta czy wizytówka przezroczysta może zawierać wszelkie dodatkowe elementy, które stosowane są w standardowych kartach: np. zadruk brokatowy, hologram czy lakier wybiórczy.

Materiał przezroczysty może być także laminowany błyszcząco lub matowo. Przy laminacji matowej chropowatej możemy uzyskać efekt zamarzniętego plastiku, tzw. efekt szronionej powierzchni („frosted”).

karta kolorowa przezroczysta

Karty przezroczyste – techniczne aspekty druku

Należy pamiętać, że do druku technologią offsetową używa się palety składającej się z czterech kolorów: niebieskiego, różowego, żółtego i czarnego (w skrócie z angielskiego CMYK). Niemożliwym jest uzyskanie z tych kolorów barwy białej. Dodatkowo farby nie są w 100% kryjące, czyli same w sobie są delikatnie transparentne. Jeśli więc w projekcie znajdują się białe elementy, przyjmą one barwę podkładu (plastiku). Sposobem na uzyskanie bieli i tym samym większego stopnia krycia, jest nałożenie białej farby na plastik przezroczysty za pomocą maszyny sitodrukarskiej.

Wiąże się to oczywiście z koniecznością pasowania ze sobą obu technik druku, trzeba mieć więc na uwadze odpowiednie przygotowanie plików do druku.

Poniższe zdjęcie ilustruje sposób w jaki należy przygotować pliki, aby uzyskać kartę przezroczystą z białym kolorem. Główny projekt wykonany jest drukiem offsetowym (CMYK), biały podkład przygotowany jest sitodrukiem, a całość pokrywa matowy laminat. W przypadku takiej karty potrzebne są dwa pliki: osobny dla offsetu i osobny dla białej farby z sitodruku.

Karta plastikowa przezroczysta - przygotowanie projektu do druku


Więcej informacji o sposobie przygotowania projektów do druku kart znajdziesz w naszym poradniku:

szablon pdf

Jak przygotować projekt na kartę