metaliczny
opcja wykonania – podkład
opcja
wykonania
Karty metaliczne
Podkład (także zadruk) metaliczny to nic innego jak zastosowanie specjalnej farby, która zawiera w składzie metaliczne, brokatowe drobinki.
PODKŁADY METALICZNE
Tej metody możemy użyć w naszym dziele sitodruku przed drukiem offsetowym lub po nim. Odcienie metaliczne pozwalają na uzyskanie dużej głębi koloru i rozświetlonych efektów wizualnych.
Obecnie, aby wyprodukować karty plastikowe na podkładzie metalicznym używamy poniższych kolorów:
- Złoty
- Srebrny
- Perłowy
Każdy kolor występuje w dwóch odcieniach, co w sumie daje nam sześć dostępnych możliwości kolorystycznych. Pozwala nam na dobór odpowiedniego podkładu metalicznego do projektu w celu osiągnięcia pożądanego efektu.
Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy kolor będzie pasował do Twojej wymarzonej karty. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego.

SPOSOBY APLIKACJI FARBY BROKATOWEJ
Zacznijmy od tego, że farbę brokatową możemy nałożyć na dwa sposoby:
- jako pełne tło
- oraz jako wybiórczy zadruk
Następnie należy uważnie przypatrzeć się swojemu projektowi graficznemu i zastanowić się, czy kolor podkładu nie będzie kolidował np. z kolorem tekstów.
Często bywa tak, ze nasi klienci są zachwyceni pewnym pomysłem, ale mają w projekcie bardzo dużo drobnego jasnego tekstu. Wtedy musimy niestety ostrzec, że drobinki złotego i srebrnego brokatu wpłyną na złą widoczność np. danych kontaktowych w kolorze białym.


Także dla osób słabowidzących
Dla osób słabowidzących dobra widoczność tekstu jest bardzo ważna. Bądź więc elastyczny przy projektowaniu i uwzględnij kompromisy.
A kompromisem może być złote tło przyciemnione odrobiną koloru. Wtedy zachowamy jednolity brokatowy podkład, zwiększając tym samym kontrast z jasnymi napisami.
GDY PLANUJESZ KILKA PROJEKTÓW
Jeśli planujesz zamówić kilka projektów, zakładając np. taką konfigurację:
- karta platynowa z 20% zniżki
- karta złota z 10% zniżki
- karta czarna z 5% zniżki
to wiedz, że zazwyczaj zalecamy użycie tego samego podkładu i zastosowanie w takim przypadku trzech różnych grafik. Przeważnie nasi klienci wybierają wtedy podkład perłowy, ponieważ jest on najbardziej uniwersalny i pomaga uzyskać delikatną wersję (symulację) podkładu srebrnego i złotego (drobinki brokatu nie są aż tak intensywne jak w złocie i srebrze).
Zdjęcie obok pokazuje trzy różne karty podarunkowe perłowe


Laminowanie na błyszcząco lub matowo
Wszystkie karty plastikowe z podkładem metalicznym możemy zalaminować na błyszcząco lub matowo. O wszystkich rodzajach laminatu możesz poczytać więcej tutaj.
Dodatkowo możemy nadrukować złoto, srebro i perłę na transparentnym plastiku, co sprawi, że Twoja karta plastikowa będzie unikatowa.
SPECYFIKACJA I ETAPY PRODUKCJI
Przygotowując się do stworzenia projektu graficznego swojej karty plastikowej pamiętaj, żeby zapoznać się z naszą specyfikacją techniczną.
Ponieważ ogólna grafika karty jest drukowana offsetem, a tło metaliczne / brokatowy zadruk – sitodrukiem, potrzebujemy dwóch plików.
Karta będzie powstawała w dwóch etapach produkcji, dlatego konieczny jest osobny plik dla każdego z nich.

Jak przygotować projekt?
Przykład prawidłowego przygotowania plików do druku. Po lewej stronie mamy grafikę w CMYK (offset), a po prawej podgląd dla srebrnego brokatowego tła (100% czerni).
Oba pliki muszą być zapisane do PDF, w krzywych i w formacie 89×57 mm (nadmiar, czyli tzw. spady zostaną odcięte podczas wykrawania kart z arkuszy).
W efekcie uzyskamy kartę jak na samym dole.
EFEKTOWNE WYKOŃCZENIE KARTY
Aby podkreślić ważne detale na karcie plastikowej można pokryć niektóre elementy srebrne, złote czy perłowe lakierem wybiórczym błyszczącym lub matowym. Lub wykorzystać lakiery z drobinkami brokatu. Dzięki temu Twoja wizytówka plastikowa będzie miała widoczne i wyczuwalne pod palcami logo. Taki zabieg wyróżni Twoją kartę z tłumu nudnych wizytówek.