metaliczny
opcja wykonania – podkład
opcja
wykonania
Karty plastikowe z podkładem metalicznym
Podkład metaliczny to nic innego jak zastosowanie specjalnej farby, która zawiera w składzie metaliczne, brokatowe drobinki. Odcienie metaliczne pozwalają na uzyskanie dużej głębi koloru i rozświetlonych efektów wizualnych.
Do produkcji kart plastikowych z podkładem metalicznym używa się trzech głównych kolorów:
złoty, srebrny i perłowy.
Dodatkowo, każdy kolor występuje w dwóch odcieniach, co w sumie daje sześć dostępnych możliwości kolorystycznych. Pozwala nam na dobór odpowiedniego podkładu metalicznego w celu osiągnięcia pożądanego efektu.
Sposoby nadruku lakierów metalicznych
Podkłady metaliczne można wykonać na dwa sposoby:
- jako pełne tło
- oraz jako wybiórczy zadruk.
Jako pełne tło
Mimo że podkładem metalicznym można pokryć całą powierzchnię karty, należy pamiętać, że wybrany kolor metaliczny może nie pasować do kolorystyki projektu karty, np. kolor podkładu może kolidować z kolorem innych nadruków.
Dla przykładu, projekt karty, w którym znajduje się dużo drobnego jasnego tekstu, będzie źle widoczny, jeśli będzie otoczony drobinkami złotego i srebrnego brokatu. Może to być szczególnie ważne w przypadku osób słabowidzących.
Rozwiązaniem w tym przypadku może być np. złote tło przyciemnione odrobiną koloru. Zachowany jest wówczas jednolity brokatowy podkład i jednocześnie zwiększony kontrast z jasnymi napisami.
Jako wybiórczy zadruk
Tradycyjnie, aby podkreślić ważne detale na karcie plastikowej, można je pokryć srebrnym, złotym lub perłowym lakierem wybiórczym – błyszczącym lub matowym. Lub wykorzystać właśnie lakiery z drobinkami metalicznego brokatu. Dzięki temu karta będzie miała widoczne i wyczuwalne pod palcami logo, które dodatkowo będą miały metaliczny połysk.
Laminowanie kart metalicznych
Tak jak większość kart, wszystkie karty plastikowe z podkładem metalicznym można zalaminować na błyszcząco lub matowo. Dodatkowo możemy nadrukować złoto, srebro i perłę na przezroczystych kartach, co sprawi, że Twoja karta będzie jeszcze bardziej unikalna!
Jak przygotować projekt karty z podkładem metalicznym
Ponieważ ogólna grafika karty jest drukowana offsetem, a druk metaliczny – sitodrukiem, potrzebne są dwa pliki. Karta będzie powstawała w dwóch etapach produkcji, dlatego konieczny jest osobny plik dla każdego z nich.
Załączone przykład ilustruje prawidłowe przygotowanie plików do druku. Po lewej stronie mamy grafikę w CMYK (offset), a po prawej podgląd dla srebrnego brokatowego tła (100% czerni). Oba pliki muszą być zapisane do PDF, w krzywych i w formacie 89×57 mm (nadmiar, czyli tzw. spady zostaną odcięte podczas wykrawania kart z arkuszy). W efekcie uzyskamy kartę jak obok.
Jeśli planujesz kilka projektów …
W przypadku kiedy planujesz zamówić zestaw kart metalicznych, w konfiguracji np.:
– karta platynowa z 20% zniżki,
– karta złota z 10% zniżki,
– karta czarna z 5% zniżki,
zaleca się użycie tego samego podkładu i zastosowanie trzech różnych grafik. W takim przypadku najczęściej wybiera się podkład perłowy, ponieważ jest on najbardziej uniwersalny i pomaga uzyskać delikatną wersję (symulację) podkładu srebrnego i złotego (drobinki brokatu nie są aż tak intensywne jak w złocie i srebrze).
Metaliczny nadruk to jedna z najlepszych metod, by dodać efektu elegancji, a nawet ekskluzywności twoim kartom. Zapraszamy również do zapoznania się z podobnymi opcjami dodającymi kartom elegancji – nadrukami lakierem selektywnym, tłoczonymi napisami i hologramem. Jeśli masz już gotowy projekt kart wymagających metalicznych nadruków, skorzystaj z formularza wyceny, by otrzymać wstępny koszt wykonania takich kart.