Email:
  • produkcja kart plastikowych
  • plastic card manufacturer
  • plastikkarten produktion
  • fabricant de cartes en plastique

Opcje dodatkowe

Podkłady metaliczne

Podkład (także zadruk) metaliczny to nic innego jak zastosowanie specjalnej farby, która zawiera w składzie metaliczne, brokatowe drobinki.

Tej metody możemy użyć w naszym dziele sitodruku przed drukiem offsetowym lub po nim. Odcienie metaliczne pozwalają na uzyskanie dużej głębi koloru i rozświetlonych efektów wizualnych.

 

Obecnie, aby wyprodukować karty plastikowe na podkładzie metalicznym używamy poniższych kolorów:

  • złoty
  • srebrny
  • perłowy

 

Każdy kolor występuje w dwóch odcieniach, co w sumie daje nam sześć dostępnych możliwości kolorystycznych. Pozwala nam na dobór odpowiedniego podkładu metalicznego do projektu w celu osiągnięcia pożądanego efektu.

 

Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy kolor będzie pasował do Twojej wymarzonej karty. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego.

 

Zacznijmy od tego, że farbę brokatową możemy nałożyć na dwa sposoby:

• jako pełne tło

 

Podkład metaliczny brokatowy na całości karty plastikowej

 

• oraz jako wybiórczy zadruk

 

Zadruk brokatowy metaliczny na karcie plastikowej

 

Następnie należy uważnie przypatrzeć się swojemu projektowi graficznemu i zastanowić się, czy kolor podkładu nie będzie kolidował np. z kolorem tekstów.

Często bywa tak, ze nasi klienci są zachwyceni pewnym pomysłem, ale mają w projekcie bardzo dużo drobnego jasnego tekstu. Wtedy musimy niestety ostrzec, że drobinki złotego i srebrnego brokatu wpłyną na złą widoczność np. danych kontaktowych w kolorze białym.

Pamiętajmy o tym, że dla osób słabowidzących jest to bardzo duży problem. Bądź więc elastyczny przy projektowaniu i uwzględnij kompromisy.

 

A kompromisem może być na przykład przyciemnione złote tło odrobiną koloru. Wtedy zachowamy nadal jednolity brokatowy podkład, zwiększając tym samym kontrast z jasnymi napisami. Spójrz na poniższą wizualizację.

 

Porównanie złotego i srebrnego podkładu metalicznego z białym zadrukiem

 

Jeśli planujesz zamówić kilka projektów, zakładając np. taką konfigurację:

 

• karta platynowa z 20% zniżki

• karta złota z 10% zniżki

• karta czarna z 5% zniżki

 

to wiedz, że zazwyczaj zalecamy użycie tego samego podkładu i zastosowanie w takim przypadku trzech różnych grafik. Przeważnie nasi klienci wybierają wtedy podkład perłowy, ponieważ jest on najbardziej uniwersalny i pomaga uzyskać delikatną wersję (symulację) podkładu srebrnego i złotego (drobinki brokatu nie są aż tak intensywne jak w złocie i srebrze).

 

 

Poniższe zdjęcie pokazuje trzy różne karty podarunkowe perłowe

 

Porównanie trzech kart plastikowych na podkładzie perłowym

 

Wszystkie karty plastikowe z podkładem metalicznym możemy zalaminować na błyszcząco lub matowo. O wszystkich rodzajach laminatu możesz poczytać więcej tutaj.

 

Dodatkowo możemy nadrukować złoto, srebro i perłę na transparentnym plastiku, co sprawi, że Twoja karta plastikowa będzie unikatowa.

 

Karta plastikowa przeźroczysta z podkładem metalicznym brokatowym perłowym

 

Przygotowując się do stworzenia projektu graficznego swojej karty plastikowej pamiętaj, żeby zapoznać się z naszą specyfikacją techniczną dostępną pod tym linkiem.

Ponieważ ogólna grafika karty jest drukowana offsetem, a tło metaliczne / brokatowy zadruk - sitodrukiem, potrzebujemy dwóch plików.

 

Przykład prawidłowego przygotowania plików do druku. Po lewej stronie mamy grafikę w CMYK (offset), a po prawej podgląd dla srebrnego brokatowego tła (100% czerni).

Oba pliki muszą być zapisane do PDF, w krzywych i w formacie 89x57 mm (nadmiar, czyli tzw. spady zostaną odcięte podczas wykrawania kart z arkuszy).

 

W efekcie uzyskamy kartę jak na samym dole.

 

Jak przygotować pliki do druku karty plastikowej z podkładem metalicznym

 

Aby podkreślić ważne detale na karcie plastikowej można pokryć niektóre elementy srebrne, złote czy perłowe lakierem wybiórczym błyszczącym lub matowym. Lub wykorzystać lakiery z drobinkami brokatu. Dzięki temu Twoja wizytówka plastikowa będzie miała widoczne i wyczuwalne pod palcami logo. Taki zabieg wyróżni Twoją kartę z tłumu nudnych wizytówek.